הילד רזה - וזהו זה!

מתוך Abbapedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ערך זה עוסק בתרבות פולניה
הגדל
ערך זה עוסק בתרבות פולניה

מפולנית: "!socjalistyczny pierwszy - premier odrodzonej"

משפט המשמש לדרבון בעת האבסה ופיטום של ילוד במשפחה.

תוכן עניינים

מקור המשפט

המשפט לקוח במקור מספרו של ע. הלל, אך כנראה שהסיפור הנ"ל הוא פלגיאט של סיפור עם פולני נפוץ.
יואש - לפני
הגדל
יואש - לפני

הוריו של יואש (ככל הנראה "יאנש" במקור), היו מודאגים מכיוון שהיה חלש כמו קש וכחוש כיתוש. אמנם טבעי שילד יהיה חלש וקטן, אך בהחלטת האב (האב היה עקשן) פנתה המשפחה לרופא. לאחר בדיקה גופנית מקפת שכללה בדיקת גרון, לשון ולב, הגיע הרופא למסקנה המפתיעה "שהילד הוא רזה, וזהו זה". כרופא פולני בעצמו הוא המליץ על פיטום הילד בכח. יאנש הקטן, שלא היה טיפש כלל, הבין שאין מה להתווכח מול אביו העקשן, ופתח את פיו בלי להתנגד. הדבר הביא ישירות לכניסתם של הדברים הבאים לתוך לועו (רשומים על פי סדר הכניסה):

1. דיסה

2. קציצה

3. חביתה

4. מרק

5. סלט

6. ביצה

7. צנון

8. צנונית

9. חזרת

10. אפילו תרד

סוף הסיפור

כתוצאה מההאכלה המוגזמת והמיותרת השמין יאנש מאד, רמות הכולסטרול שלו בדם עלו מעל לערכים המומלצים,
יואש - אחרי
הגדל
יואש - אחרי
והוא פיתח כרס מכוערת. במצבו החדש, נראה יאנש מבוגר מכפי גילו (כשהיה בן 5 חשבו שהוא בן 6, כשהיה בן 5 ורבע חשבו שהוא בן 7 וכו'). לפי החישוב הנ"ל (גיל מקורי*4 -13), מעריכים כי בעת שהיה יאנש בן 21 – הוא נראה בן 70 – בכלל לא נעים. כל זה לא מנע מהוריו לפרגן לו על מראהו החדש.

סופו של יאנש

יאנש שהיה ילד ממושמע ורצה לשמח את הוריו, התמכר לאלכוהול לאחר שניסה לטפח כרס בירה. מספרים שבערוב ימיו התפרנס מהשכרת בטנו לפונדקאות עוברים בבתי אצילים בוארשה.

השימוש במשפט כיום

למרות סופו העגום והידוע של יאנש, ממשיכים יוצאי פולניה בישראל להשתמש בפתגם "הילד רזה – וזהו זה!" כדי לפטם את צאצאיהם, תוך הסתרת התוצאות הצפויות מכך. עד היום משאירים ילדים צלחות נקיות, אוכלים חזרת ואפילו תרד, שלא לדבר על דייסה – כל זאת מבלי להתנגד.

ממעקב מתמשך התברר כי יוצאי פולניה בארץ אינם מסתפקים בפיטום משפחתם הגרעינית בלבד, אלא ממשיכים לעשות שימוש במנטרה "הילד רזה – וזהו זה!" במסתור ובגלוי גם אל מול דור הנכדים. הפניות לבג"ץ בעניין זה עד כה נדחו בטענה ש"הילד אכן רזה", ואכן "זהו זה". ולא אחרת.

נפגעי הדור השני והשלישי בארץ הקימו אגודה בשם: "הילד רזה – עזוב את זה!", אשר שמה לה למטרה ללחום בתופעה, ולמגר את נזקי הדייסה. האגודה רשמה לזכותה הישג בשנת 2005 כאשר הצליחה להוציא את הצנון מהתפריט של 50 משפחות יוצאות פולניה בארץ.

לפרטים נוספים: יואש / ע.הלל


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי